Joviale.ro și Imademoiselle.ro, dați-mi banii înapoi!

Cel mai enervant lucru este să fii prostit pe banii tăi! Asta am pățit și eu. În urmă cu o lună mi-a apărut în news feed pe pagina de Facebook o frumoasă reclamă la site-ul imademoiselle.ro.

Update: În urma articolului publicat, am fost contactată de reprezentanții celor două site-uri. M-au anunțat că îmi vor da banii, dar să șterg articolul. Am primit banii, dar articolul nu va fi șters!

O minunăție de rochie la care nu am rămas indiferentă.

Am intrat pe pagină și am lăsat un mesaj în privat (mai jos vă prezint și conversația).

Amabilitate, promptitudine, totul perfect…până la sosirea coletului. Deschid pachetul și surpriză: o rochie imensă, nicidecum ce comandasem. Nu mai spun că nu avea nicio legătură cu fotografia de prezentare de pe site. Le scriu din nou, le explic că este foarte mare. Mi se răspunde rapid și îmi spun să trimit coletul prin curier (plătit de mine) și îmi vor trimite măsura potrivită. Zis și făcut.

A doua surpriză oferită de minunatul site imademoiselle.ro se afla în cel de-al doilea colet. ALTĂ ROCHIE. O „cârpitură”, dintr-un material neglijabil, nicio legătură cu cea trimisă inițial, fără termen de comparație cu cea din fotografia de pe site. Le scriu din nou, deloc drăguță de această dată și le transmit că îmi vreau banii înapoi. Mi se transmit termenii și condițiile, pe scurt în 14 zile îmi primesc banii. Au trecut nu 14, ci 33 de zile.

Le-am mai scris și cu scuzele de rigoare am fost rugată să înțeleg că este o problemă în sistem. Am înțeles, dar cât? Nu voi mai găsi răspunsul la întrebare, pentru că nu mai am acces pe pagina lor, iar numărul de telefon prezentat de ei este închis. Bravo, imademoiselle.ro!

Bonus pentru seriozitate: articolul a fost postat pe rețeaua de socializare unde vă place să păcăliți oamenii!

Mai jos aveți conversația cu administratorii site-ului imademoiselle.ro

Am încercat să obținem un drept la replică, însă reprezentanții celor două site-uri colaboratoare nu au oferit niciun răspuns până la ora publicării acestui articol.

20 de comentarii


20 comentarii

  1. Silviu , 17 iulie 2017 la 12:30

    Continuati articolul cu Joviale.ro și Imademoiselle.ro deoarece fac acelasi lucru trag teapa la oameni.

  2. Daniela , 26 iulie 2017 la 19:52

    Aceeasi situatie am intampinat si eu cu o comanda de 2 rochii la imademoiselle. Am comandat in luna aprilie 2017 si mi-a ajuns coletul la jumatatea lunii iunie. Am facut retur la 2 zile si de atunci astept banii dupa ce i-am contactat de nenumarate ori pe messenger, singura posibilitate de contact, de altfel. Sunt mai mult decat neseriosi!!!! Nu recomand nimanui, mai ales ca produsele nu au nimic in comun cu prezentarea foto. O imensa dezamagire.

  3. Pancu Simona , 4 august 2017 la 16:00

    Buna! Luna trecuta am cerut si eu un retur. Clar rochiile nu sunt ca cele prezentate pe site. Nici materialul, nimic. Mi s.a precizat acest lucru (Pentru retur depuneti coletul printr-o firma de curierat (nu lucram cu POSTA).
    Depuneti coletul la adresa: Str.Tineretului nr 8(Moara Dunarii), loc.Oltenita jud.Calarasi. Achitați taxa de transport și puneri ramburs contravaloarea produsului. Banii va sunt aduși de curier. |)Zis si facut. Am trimis coletul, ce sa vezi, nu l.au acceptat, au fost contactati de 3 ori de curier, l.am trimis cu fan Courier. In termen de 7 zile, vine inapoi coletu. bineinteles am platit si transportul 20,20 dus, si inapoi 20,20. Am incercat tot sa iau legatura cu ei. nimic. le.am trimis mesaje peste mesaje pe fb, si e.mail. Eu am depus o cerere la OPC. faceti acelasi lucru. Se poate si online facuta cererea.

  4. Pancu Simona , 4 august 2017 la 16:23

    Bine ca am gasit acest articol. Il postez peste tot.

  5. Rosca , 8 august 2017 la 14:41

    Off.sunt asa plină de nervi!!!
    M-am săturat să le scriu si sa ii sun în fiecare zi..le voi face reclamație pe toate rețelele să nu mai ia nimeni teapa de la ei!

  6. Alex O , 24 august 2017 la 11:29

    Ft tare articolul…pacat ca prietena mea l-a vazut dupa ce deja a facut comanda la jepcarii astia..
    Acum a ramas cu 300 ron dati pe niste carpe cu care spalam pe jos

  7. GETA , 28 august 2017 la 17:05

    La fel am patit si eu cu returul. Cum pot depune o cerere la OPC?

  8. Ayda , 31 august 2017 la 17:54

    Neserioși,la fel am pățit și eu,nici măcar de șters pe jos nu sunt bune,nu au nimic valabil nici măcar un nr de tel și nici macar1% garanția ca Primești banii înapoi.Am sa ma mai interesez sa văd dacă mai pot face ceva pt recuperarea banilor.Pacat ca am văzut acest articol prea tarziu

  9. Denisa Neacsu , 19 septembrie 2017 la 22:47

    Va rog frumos sa se faca ceva in privinta site-ului imademoiselle deoarece si eu am fost pacalita ! Mi-au trimis o rochie S care e super mica in conditiile in care eu port doar marimea S la orice si au spus ca imi vor trimite un al colet pana la o data mentionata de ei si ca sa vezi, nu am primit nici coletul si niciun raspuns din partea lor. Si chiara veam nevoie de rochie..

  10. Alina , 22 septembrie 2017 la 12:30

    Multumesc din suflet ca nu ati sters articolul ca sa nu ma pacalesc si eu. Am vazut o rochie foarte atragatoare la un pret foarte accesibil la ei pe site, dar inainte sa comand am vrut sa vad daca gasesc pareri pozitive cu privire la acest site. Mi s-a parut curios faptul ca nu au trecute date de contact direct pe site si bine ca am gasit acest articol. Multumesc inca odata.

  11. Nicoleta , 27 septembrie 2017 la 13:03

    Buna,

    Aveți cumva și un număr de telefon a lor ?

    Mulțumesc!

  12. Ana , 27 septembrie 2017 la 17:40

    Buna tuturor, cu aceeasi problema ma confrunt si eu,am primit o rochie mar xl. E mica , eu port l dar am zis sa iau xl pt orice eventualitate , aceleasi discutii pe mess , pe care le-ati prezentat in comentarii.Am trimis coletul si , surpriza , nu vor sa il primeasca si sa returneze banii.Oare chiar nu se poate face nimic cu acesti vanzatorii de produse jalnice? O sa depun o sesizare maine la ANPC .Daca e cineva care a gasit o metoda de a-i pune la punct ,rog sa postati!

  13. Gina , 29 septembrie 2017 la 12:53

    Faceti plângere penală la Poliția Mun. Oltenita, unde firma are sediul. Acolo mai sunt in lucru alte plângeri. Cu cât sunt mai multe, cu atat sunt șanse sa se faca ceva din punct de vedere penal fata de aceasta Iuliana ( tipa din spatele Imademoiselle), respectiv sa fie trimisa in judecată. Precizez ca am aceeași problema cu ea și ma “plimba” cu mesaje neconvingătoare cum ca va primi coletul retur. Puteți trimite plângerea și prin posta.

  14. Elena Maya , 2 octombrie 2017 la 13:53

    Îmi pare atât de rău ca nu am văzut articolul acesta pana sa fac comanda…stau după o rochie de nu stiu cât timp. Prima oară ,a venit o rochie care nici macar nu am comandat-o. Nici modelul nimic. Le-am cerut sa îmi aducă rochia care am comandat-o mărimea și culoarea care trebuie și nu îmi răspund. Le-am lăsat nu stiu câte mesaje. Nici număr de telefon. Am dat banii efectiv aiurea. Nu stiu ce sa fac.

  15. Zavate Georgiana , 11 octombrie 2017 la 20:30

    Buna seara!Acelasi lucru l-am patit si eu cu sit’ul Joviale.Am comandat un compleu care era in promotie 59 lei+20 lei transportul trebuia sa platesc 79 lei (am si email-ul trimis de ei cu suma).In ziua cand a venit curierul eu nu eram acasa,era mama mea si stiind ca astept colet (nestiind suma care trebuia platita)a preluat coletul cu un ramburs de 169 lei.Bineinteles in pachet era o “mizerie”.Am luat legatura cu ei si cu acordul lor a doua zi am trimis inapoi coletul pt ramburs.Odata ajuns la ei coletul au refuzat bineinteles plata…intrebati de ce au refuzat sa ramburseze coletul mi-au cerut nr coletului ca,il va solicita de la depozitul de curierat…si iar bineinteles asta nu s-a intamplat.Eu am toate facturile si msg de la ei si voi incerca sa depun plangere online la ANPC. E sau nu e vorba de 169 de lei dar asemenea magarii nu trebuie sa se intample.

  16. popa adina , 12 octombrie 2017 la 12:57

    din pacate ma alatur si eu listei de tepuite de cei de pe site-ul imademoiselle.ro. Am comandat o rochie iar cand am primit coletul, nu corespundea nici culoarea, matreialul era cudut pe dos, plus calitativ lasa mult de dorit. Am incercat sa fac retur dar nu am mai reusit sa dau de ei. Azi am facut plangere online la opc desi sincer, nu imi mai fac sperante ca imi voi recupera banii. Ce pot sa fac e doar reclama negativa mai ales pe facebook, locul de unde isi “racoleaza” urmatoarele victime.

  17. Ana Maria , 26 octombrie 2017 la 14:38

    Si eu am facut comanda de 4 rochii xs,cand am deschis coletul surpiriza erau doar 3 ,si alea foarte mari nicidecum nu erau xs. Am returnat coletul ,si asteapta banii acum! Ma rog de ei pe banii mei si nici macar nu au bunul simt de a raspunde la telefon sau online. Nici o problema eu merg mai departe ,nu dau bani de pomana ,eu muncesc pe ei nu dau ȚEPE ! Fetelor sunt banii vostri nu lasati asa ,ii folositi in alt mod nui dati de pomana .Pe langa noi cine stie la cate persoane mai da teapa acesti indivizi.

  18. Elena , 28 octombrie 2017 la 12:32

    Și eu am pățit același lucru. Solicit sprijinul tuturor celor care au împărtășit experienta lor întrucât vreau sa le fac plângere penală. Nu am fost suficient de inspirata sa caut detalii înainte de a plasa comanda însă am sa ma asigur ca lucrurile nu vor rămâne asa

  19. Elena , 28 octombrie 2017 la 12:38

    Va rog sa accesați grupul Imademoiselle.ro-inselaciune în mediul online pentru a putea centraliza toate aceste “tepe” și a putea promova înșelăciunea din spatele acestei “afaceri”

  20. Oana mihaela drosu , 8 noiembrie 2017 la 15:21

    Multumesc pentru informare. Ma gandeam sa imi fac o bucurie de ziua onomastica si pusesem in cos doua rochii de la idemoissele.ro. Noroc ca am avut dubii asupra culorii si, incercand sa dau de contactul firmei, am dat de acest articol. Bineinteles ca am anulat comanda.